Kızartma yapmanın püf noktaları

Çok lezzetli olan ve keyifle yenilen kızartmaları yapmak, çok zahmetli olabiliyor.

Etrafa sıçrayan yağlar, mutfağı saran kokular vs. Sizi bu dertlerden kurtaracak, pratik şekilde kızartma yapmanıza yardımcı olacak püf noktalarını veriyoruz.

- Kızartma yapacağınız tavanın kapaklı olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece etrafa yağ sıçramasının bir nebze de olsa önüne geçebilirsiniz.

- Kızartacağını gıdaları önceden soyup, yıkadıysanız kurulamalısınız. Islak hâlde kesinlikle kızgın yağın içine atmamalısınız.

- Yağ miktarını, kızartacağınız sebze, et ya da balık miktarına göre ayarlamalısınız. Az miktarda yağ koyarsanız gıdaların yanmasına neden olabilirsiniz.

- Kızartma yapmak için mutlaka sıvı ayçiçeği yağı kullanmalısınız ve yağ tamamen ısınmadan içine malzemeleri koymamalısınız.

- Yağın etrafa sıçramasını önlemek için, ısındığında içine bir miktar tuz atabilirsiniz.

- Yağın ısınıp ısınmadığını anlamak için, kızartacağınız malzemelerden bir tane içine atarak deneme yapabilirsiniz.

- Aynı anda çok fazla malzemeyi kızartmamaya dikkat edin. Çünkü ara sıra karıştırmanız gerekecek ve çok dolu bir tavayı karıştırmak epey zor olur. Ayrıca bütün malzemeler eşit oranda kızarmayabilir.

- Kızartılacak gıdaları kesinlikle önceden baharatlamayın. Sıcak yağın içinde hemen yanabilirler ve bu hoş bir görüntü oluşturmaz.

- Kızartma yaptığınız yağı bir kez daha kullanmak istiyorsanız; soğuduktan sonra mutlaka süzmelisiniz. Bunun için süzgeç ya da temiz bir tülbent kullanabilirsiniz. Ayrıca yağı temiz, cam bir kavanozda saklamanızı öneririz.

BENZER

Kızartma yapmanın püf noktaları
4/ 5
Oleh