Fobiler hastalık olarak görülmeli

Fobilerin kalıcı olmasının nedeni hastalık olarak görülmemesi ve tedavi yöntemlerine gidilmemesi.

OMÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Güz,  
fobinin toplumda hastalık olarak değil kişilik özelliği olarak görüldüğüne ve bu nedenle tedavi arayışına gidilmediğine dikkat çekiyor.

Fobinin, bazı durum veya nesnelerden duyulan, mantıksız olduğu bilinen aşırı korku olduğunu belirten Güz, hastalık derecesine varan fobilerin toplumda görülme oranının yüzde 2,7 olduğunun altını çiziyor.

İşte fobi ile ilgili uzman görüşleri:

Fobi için tedavi arayışı toplumumuzda nadirdir, genellikle başka hastalıklar için başvuruda hekimin ayrıntılı sorgulaması ile saptanır. Bunun nedeni fobinin hastalık olarak değil kişilik özelliği olarak düşünülmesi ve erken yaşta başladığı için 'küçükken de böyleydi' diye geçiştirilmesidir. Hastaneye gidemeyen, kan görmekten korkan, 'ben de beyaz önlük korkusu var' diyen birçok kişi bulunmakta. Bu kişiler korktukları ortamlardan kaçarak sorunsuz bir yaşam geçiriyor olabilirler.

Anne ve baba fobiyi öğretebilir

Kapının arkasında öcü var, bu teyze doktor, sana iğne yapar gibi söylemler de çocuğun korkuyu öğrenmesine yol açabilir. Bazı korkuların ailede görülmesi kalıtsal yönü olabileceğini göstermekle beraber son yıllardaki çalışmalar beyinde kimyasal maddelerin de bozulduğunu göstermiştir. Dinamik psikiyatriye göre ise aslında kişinin korktuğu şey dışarıda bir nesne değil iç dünyamızdan kaynaklanan bir nesnenin temsilidir

Alıştırma yöntemiyle tedavi

Hayvan fobileri, yükseklik korkusu, kan ve yaralanma fobisi, gök gürültüsü, fırtına korkusu ve uçak korkusunun toplumda sık görülen fobiler arasında yer alıyor.

Fobiler tedavi edilebilir ve başarı şansı fazladır. İlaç tedavisi genellikle tercih edilmez. En sık kullanılan yöntem davranışçı tedavilerdir. Alıştırma adı verilen yöntem oldukça başarılıdır. Bu teknikte kişinin korktuğu durumun ayrıntılı bir analizi yapıldıktan sonra korkulan durumla gitgide artan derecede karşılaşması sağlanır. Başlangıçta sıkıntı ve korku verici olan bu işlem, hasta korkulan ortamda yeteri kadar süre kalabilirse alışmayla ve korkunun azalmasıyla sonuçlanır.

BENZER

Fobiler hastalık olarak görülmeli
4/ 5
Oleh