Adet sancısına iyi gelen yöntemler

Uzmanlar yapmış oldukları geniş araştırmalar neticesinde, doğum kontrol hapı kullanan kadınların adet sancılarından büyük ölçüde kurtulduklarını ortaya çıkartmışlar.

 Eğer adet sancıları konusunda büyük sıkıntılar yaşıyorsanız aşağıdaki önerileri yakından takip etmenizde fayda var.
Doğum kontrol hapları isminden de anlaşılacağı üzere adet sancısı için değil doğum kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılıyor. Gothenburg Üniversitesi Sahlgrenska Akademisi'nden araştırmacılar 1981, 1991 ve 2001'de olmak üzere yüzlerce 19 yaşındaki genç kızı araştırmaya dahil etti.

İlk kez araştırmaya tabi tutulduklarından 5 yıl sonra, değişiklik olup olmadığını tespit etmek maksadıyla kadınlar tekrar incelendi. Araştırmacılardan Dr. Ingela Lindh, " Kişinin doğum kontrol hapı kullanmasına bağlı olarak adet sancısı şikayetinde büyük değişiklik yaşandığını gözlemledik," diyor.

BBC'de yayınlanan habere göre, doğum kontrol hapını kullanmanın kesin olarak adet sancısına iyi geldiğini söylemek mümkün olmasa da, araştırmadaki hapı alan her 3 kadından birinde ağrı düzeyinin "aşırı"dan "orta"ya düştüğü kaydedildi.

Dr. Lindh, "Ağrılı adet dönemi genellikle genç kadınlarda daha çok görülür. Bu ağrıları göz ardı etmemek gerekir çünkü kişinin yaşantısı ve psikolojisi üzerinde büyük etkilere sahiptir. Adet sancısı dediğimiz durum, kadınların günlük yaşamlarını, ilişkilerini ve morallerini etkilemektedir," diyor.

ABD'de adet sancısına bağlı olarak yılda 600 saat çalışma kaybı olduğu belirtiliyor. Ancak doğum kontrol haplarının doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekiyor.

BENZER

Adet sancısına iyi gelen yöntemler
4/ 5
Oleh