Balın cilt üzerinde yarattığı etkiler

Uzun yıllar boyunca sofralarınızdan eksik tutmadığınız ve severek tükettiğimiz gıdalar maddelerinden bir tanesi olan bal, sadece lezzetinden dolayı değil yüzyıllardır hastalıklara karşı ilaç amaçlı kullanılmış olan harika bir üründür. 

Doğal bir tatlandırıcı olmasının yanı sıra geleneksel olarak cilt yaralarının tedavisinde kullanılan balın cilde faydaları antimikrobiyal etkisinden ileri gelmektedir.

Mantar, iltihaplı yaralar ve akne tedavisinde uzunca bir süre kullanılan bal aynı zamanda egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardım amacıyla kullanılabilir.

M.Ö 700 yılından beri beslenme ve medical amaçlı olarak üretilen bal mumyalama işleminden dini törenlere, halk arasında hazırlanan ilaçlardan yemeklere kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Antik Yunan ve Roma'da en çok kabızlık ve öksürük tedavisinde kullanılmaktaydı. Ayrıca yine aynı dönemde dudaklarda oluşan yaralar,  enfeksiyonlar için kullanıldığı yönünde bazı yazılı belgeler bulunmaktadır.Yüksek oranda antimikrobiyal bileşenler, glikoz ve fruktoz içeren bal bu özelliği ile cilt üzerinde oluşan açık yaraların tedavisinde etkili bir çözüm sunmaktadır. Sadece harici olarak değil ağız yoluyla tüketildiğinde de alerji semptomlarını hafifletir, kan şekeri düzeyini korur, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Diş iltihabı ve düş çürüklerini önleyici antiseptik bir etkisi vardır.

Balın Cilt Üzerinde Kullanımı

Cilt yaraları, enfeksiyonlu cilt hastalıkları, mantar ya da egzmma tedavisi için balı cilt üzerine ince bir tabaka oluşturacak şekilde yayın ve yarım saat kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla temizleyebilir ve nemlendirici sürebilirsiniz. Eğer yüzünüzde ilhitihaplı sivilce ya da akne varsa aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Bal genel olarak güvenli bir üründür ve belirgin bir yan etkisi yoktur. Bala karşı alerjiniz olup olmadığını denemek için elinizin üst kısmında küçük bir alana sürüp 4 - 5 saat bekleterek test edebilirsiniz. 1 yaş altı bebeklerde bal kullanımı tavsiye edilmez. Şeker hastalarının ve kemoterapi ilaçları kullananların bal tüketilmesi ilaçların etkisini hafifleteceğinden önerilmez

BENZER

Balın cilt üzerinde yarattığı etkiler
4/ 5
Oleh