Ailenin en küçüğü hep küçük kalıyor

Anneler, en küçük çocuklarının boyunu, olduğundan kısa sanıyor.

Annelerin, ailenin en küçük çocuğunun boyu konusunda  yanıldığı belirlendi.  Avustralya'daki Swinburne Teknoloji Üniversitesinden Jordy Kaufman ve ekibinin araştırması, annelerin en genç aile bireyinin boyunu olduğundan kısa  "gördüğünü" ortaya koydu.

Araştırmaya katılan annelerin çoğu, en küçük çocuklarının boyunu yaklaşık 7,5 santimetre kısa tahmin etti ancak en büyük çocuklarının boyu konusunda ise yanılmadı. Ayrıca, araştırmaya katılan 747 anneden yüzde 70'i aileye yeni bir  çocuğun katılmasından sonra, daha önce doğan çocuklarının bir anda büyüdüğü  hissine kapıldığını belirtti. Bu durumun, en büyük çocuğun "daha büyük görünmesinden değil"  ebeveynlerin yanılsama içinde olmasından kaynaklandığını belirten bilim adamları, yeni çocukla öncekindeki yanılsamanın ortadan kalktığını ve gerçeğin görüldüğünü vurguladı.

Bu yanılsamanın adaptasyon mekanizması olabileceğini bildiren bilim  adamları, ailenin en genç üyesinin daha küçük algı, ebeveynlerin onlara daha fazla odaklanmasını ve ilgilenmesini sağladığına dikkati çekti. Ayrıca bilim adamları, araştırma sonuçlarının, ailenin en küçüğünün,  büyüse de "hep çocuk kalmasının" nedenini açıklayabileceğini ifade etti.

Araştırmanın sonuçları "Current Biology" dergisinde yayımlandı.

BENZER

Ailenin en küçüğü hep küçük kalıyor
4/ 5
Oleh