Annelik meslek midir?

Annelik dünyanın en paha biçilmez duygularından birisidir. 

Her kadının yaşaması gereken, hayatındaki en sağlam kariyer. Belki de yaşamı boyunca pişman olmayacağı tek duygu. Annelik bir meslek değil görevdir. Görevlerini yerine getirmesi sırasında zaten birçok mesleği birden edinir.

Bir kadın anne olduktan sonra çocuklara olan bakışı değişir. Daha sıcak ve daha içten davranmaya başlar. Hayatında yaşamadığı düzeni bebeğinden sonra edinir. Yatma, kalkma ve yemek düzeni tamamen bebeğe göre ayarlanır. Annelik, iyi bir aşçı olmayı öğretir. En sağlıklı kahvaltıları, en besleyici yemekleri yapmayı öğrenir. Mutfak artık onlardan sorulur. Annelik psikolog olmayı öğretir. Bebeğin davranışlarına göre yaşanılan evde, susması gereken yerde susulur, konuşulması gereken yerde konuşulur. Nerede nasıl davranılması, yaş sendromları ve büyüme konusunda etkilenen beyin gelişimleri incelenir.

Annelik doktorluktur. Bebeğinin neden ateşlendiğini, ne zaman hasta olacağını ve hangi durumlarda ne tür ilaçlar kullanması gerektiğini göz muayenesiyle halleder. Hangi zamanlarda üşütebileceği ve hangi yiyeceklerin dokunacağı konusunda adeta uzmanlaşır. Annelik iyi bir modelisttir. Gerek aylık gerekse yaş durumlarında hangi beden kıyafet giyebileceğini, ne durumlarda kalın, ne durumlarda ince giyineceğini belirler. En modern kıyafetleri seçer ve giydirir. Adeta bebeğinin stilistliğini yapar. Kısaca annelik herşeydir. Sevgidir, saygıdır. Meslek değildir ama zamanla meslek edindirir. Hayat dair herşeyi öğretir bize. En mutlu zamanlarımız bebeklerimizle yaşadığımız anlardır. Anneler en iyisini bilir. Bilmek zorundadır belki de. Bebekleri için hep en iyisi olsun ister. En iyisini yesin, en iyisini giysin ve en iyi şartlarda yaşasın. Annelik düşünceli olmaktır. Düşünceli olmak zaten duygusallığı getirir..

BENZER

Annelik meslek midir?
4/ 5
Oleh