ilk hafta hamilelik belirtileri

Anne adaylarının duyduğu andan itibaren hayatlarını değiştiren hamilelik, ilk haftalarında gözle görülür bir belirti oluşturmaz. 

Genelde adet gecikmesi olarak anlaşılan hamilelik, anne adayının kan testi yaptırması sonrasında kesinleşir. Hamileliğin 6’ıncı haftasına kadar adet gecikmesi dışında herhangi bir sorun yaşanmaz. Fakat bu dönemden sonra genelde belirtiler baş dönmesi, uyku hali, koku duyarlılığı, iştahsızlık olarak görülür. Kişiden kişiye farklılık gösteren ilk hafta hamilelik belitileri, fiziksel bir değişimden çok psikolojik değişimin etkileri başlar.

İlk hafta hamilelik belirtileri, yemeklerden bazılarına karşı dayanamama ve tiksinme duyarlılığı ile başlar. Kokudan dolayı yemek yiyemez hatta yemek yapmak için bile mutfağa giremez hale gelirsiniz. Sokakta yürürken bile çöp kutularının yanından geçemezsiniz. Bu durum yaklaşık 4 ay devam eder. Ama herhangi bir yemekten tiksindiyseniz onun pek süresi yok. Hamilelikte tiksindiği bir yemeği hayatı boyunca bile yiyemeyen bayanlar gördüm. Hamileliğinizin ilk zamanları zor geçecektir. Uyku ve halsizlik en sık görülen problemlerden. Eğer çalışan bayansanız işiniz daha zor. En dayanılmaz belirtilerden biri de kusmalar. Nerede ve ne zaman yaşayacağınızın garantisi olmayan tek olay. Sabah kalkmanızla birlikte başlayan kusmalar, hastaneye yatma olaylarına kadar gidebilir. Doktorunuzun tavsiyeleri içinde yer alırsa, hastanede dinlenebilirsiniz. Ama çoğu doktor bu durumun geçici olduğunu düşünerek hastane yatışına gerek duymuyor.

İlk hafta hamilelik belirtilerinden olan ve sabahtan akşama kadar devam eden kusmalar, sık yemek yemek ile önlenebilir. Anne adayının aç kalmaması lazım. Az ve sık yemek yemesi, bol bol su içmesi gerekiyor. Tuzlu krakerler tavsiye edilse de ben leblebi yanmesinden yanayım hem faydalı hem çok rahatlatıyor. Arada bir ağzınıza attığınız bon bon şekerlerinin de hiç bir zararı olmaz.

BENZER

ilk hafta hamilelik belirtileri
4/ 5
Oleh