Katı diyetler panik atağı tetikliyor

Uzun süreli açlık ya da aşırı ve zorlayıcı diyetler panik atağa neden olabilir.

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden Psikiyatrist Dr. Oya Bozkurt, panik atakla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Panik atak nedir?

Panik atak; çarpıntı, terleme, titreme, boğulma, göğüste ağrı, bulantı, karın ağrısı ve baş dönmesi gibi şikayetlerin hissedildiği, beraberinde kontrolünü kaybetme, delirme korkusu ya da ölüm korkusu duyulmasına neden olan bir süreçtir. Ataklar aniden başlar ve genellikle hızlı bir şekilde, 10 dakika veya daha kısa bir sürede doruk noktasına ulaşır. Ataklar yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer. Ancak bazen yalnızca biriki dakika, bazen de bir saatten daha uzun olabilir.

HERKESİN ATAĞI FARKLIDIR

- Herkesin panik atağı kendine özgü özelliklere mi sahiptir?
Panik atak hastalığı olan her insan aynı belirtilere sahip değildir. Panik atağın şiddeti ve ona eşlik edebilecek başka hastalıklar düşünüldüğünde, hastalık süresi ve sürecinin de kişiye özgü olduğu unutulmamalıdır.

 Hangi nedenler panik atağa davetiye çıkarır?
- Uzun süreli açlık ya da aşırı katı yapılan diyetler.
- Aşırı stres, yorgunluk, uykusuzluk.
- Şeker hastalığı, tiroid hastalıkları gibi bazı sistemik hastalıklar.
- Kafein, sigara, alkol ve bazı uyuşturucular (LSD, esrar ve kokain).
- Kortizon ve astım tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da panik atakları tetikleyebilir.

GENETİK OLABİLİR
- Biyolojik etkenler: Araştırmalar; paniğin biyolojik kökenlerini ortaya çıkarmıştır. Beyin yapısı ve işlevlerindeki anormallik yüzünden panik oluşabiliyor.
- Genetik etkenler: Çalışmalar; birinci dereceden akrabalarında panik atak hastalığı bulunanların, bu hastalığa yakalanma oranının 4-8 kat daha fazla olduğunu kanıtladı.
- Psikososyal etkenler: Davranışçı yaklaşıma göre; panik atak, annebaba davranışı modellenerek öğrenilir. Örneğin sürekli kaygılı, endişeli anne- babaların çocukları bir süre sonra onlar gibi davranmaya başlarlar.

KALP KRİZİ İLE KARIŞTIRMAYIN
- Panik atak ile kalp krizi belirtileri karışır mı?
Panik atak hastası olan kişinin; bir yakını, arkadaşı kalp krizi geçirmiş ya da krizden ölmüşse, kalp krizi geçirme korkusu ve evhamı daha da artar. Panik atak anında; göğüste sıkışma, yanma, batma, ağrı, sol kola vuran ağrı ve uyuşma, çarpıntı ve kalbin göğüs kafesinden fırlayacak gibi olması, nefes darlığı, terleme, ateş basması, mide bulantısı şikayetleri olur. Bu belirtilerin bir kısmı kalp krizinde de yaşanmaktadır. Bu nedenle ilk defa panik atak geçiren kişinin kardiyolojik muayeneden geçirilmesi gerekir. Ancak kardiyolojik muayenesi normal olan ve atak geçirmeye devam eden kişi, psikiyatri tedavisi görmeli. Araştırmalar; psikiyatrik tedavi görmeyen panik atak hastalarının yüzde 20-25'inin kalp-damar hastalığına yakalandığını gösteriyor.

NEFES EGZERSİZİ BAŞARILI OLUR
- Panik atak nasıl tedavi ediliyor?
Hastalığın tedavisinde; ilaç tedavisi ve bilişsel-davranışçı psikoterapi uygulanabilir. Hastalığın şiddetine göre uygulanan ilaç kombinasyonları, tedavide olumlu sonuçlar verir. Bilişsel davranışçı psikoterapi tedavisinde amaç, hastanın duygu-düşünce-davranış sistemleri üzerinde çalışmaktır. Nefes egzersizleri, gevşeme egzersizleri gibi teknikler de faydalı olabilir.

- Panik atak hastası, ömür boyu ilaç kullanmak zorunda mı?
İlaç kullanımı en az 8-12 ay sürer. Ancak iki yıla kadar da uzayabilir. Tedavi bırakıldığında ataklar tekrarlayabilir. Hastalığın yenilemesinin en önemli nedeni; hastaların birkaç ay içerisinde iyileştiklerini düşünüp tedaviyi kesmeleridir.

BELİRTİLERİ

 Kalp çarpıntısı ya da göğüs ağrısı
 Nefes almada güçlük
 Bayılacakmış gibi hissetme
 Terleme
 Midede rahatsızlık, kusacakmış gibi hissetme
 Vücutta titreme ve halsizlik
 Kontrolünü kaybetme korkusu
 Çevreyi gerçek değilmiş gibi algılama
 Ölüm ya da aklını kaybetme korkusu

BENZER

Katı diyetler panik atağı tetikliyor
4/ 5
Oleh