Stresli düğün boşanmayı kolaylaştırıyor

Düğün hazırlığı sürecinde gençler çevre ve aile baskısıyla yıpranıyor.

Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin bu özel dönemi sorunsuz atlatabilmesi için tavsiyelerde bulunan, Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Mihriban Dalkıran, mutlu başlayan ancak boşanma ile sonuçlanan evliliklerin çoğunun temelinde aile faktörünün rol aldığını vurgulayarak,aşırı internet kullanımı, aldatma, işsizlik, düğün öncesinde oluşan stresli ortam ve aile baskısının evlilikleri bitirme noktasına getirdiğini anlattı.

Evlilik kararı alan çiftlerin hazırlık sürecinin çok stresli geçtiğini söyleyen Dalkıran, bu süreçte çiftlerin yıprandığını ve en küçük olumsuzlukları büyüterek işi boşanmaya kadar götürebildiklerini söyledi. Baskı altında kalan çiftlerin psikolojik destek alması gerektiğini kaydeden Dalkıran, toplumun bu konuda duyarlı olması ve bu süreci en az hasarla atlatması gerektiğini ifade etti.

ÇİFTLERİ KENDİ HALİNE BIRAKIN
Düğün için borç altına giren çiftlerin, evlilik sonrası strese bağlı huzursuzluklar yaşadığını dile getiren Dalkıran, "Ailelerin yeni evlenen çiftlere karışmaması, onları kendi hallerine bırakması gerekiyor. Ayrıca Kahramanmaraş başta olmak üzere bazı bölgelerimizde karşılaşılan bir başka sorun ise evlilik hazırlıklarının çok fazla masraflı olması. Yani olmazsa olmazların çok olması. Bu nedenle gelin ve damat tarafı çiftlere çok ciddi baskı yapıyor. Mahcup olmamak için imkanları zorlayan bireyler, borç altına giriyor. Bu durum maddi huzursuzluğa neden oluyor. Çiftler kendi kararlarıyla baş başa bırakılmalı Aksi durumda evliliğin en başından ön yargılarla başlamasına sebep oluyor. Bu da boşanma da önemli bir faktör." açıklamasında bulundu.

BENZER

Stresli düğün boşanmayı kolaylaştırıyor
4/ 5
Oleh