Açık sütler hastalık saçıyor

Ülkemizde süt ve süt ürünleri tüketimi maalesef gelişmiş ülkelerin gerisinde.

Yörsan Gıda mühendislerinden Nilüfer Hakarayan birçok Avrupa Birliği ülkesinde ve Avustralya'da 100 kg'ı aşan, ABD ve Kanada'da ise 100 kg'a yaklaşan yıllık kişi başına içme sütü tüketiminin Türkiye'de henüz 25-26 kg civarlarında olduğunu belirtti.

Ülkemizde kullanılan sütlerin yüzde 40’lık bölümü ise açık sütten oluşuyor!
Kişi başı yıllık 25-26 litre süt tüketimi ile Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor. Ülkemizde zaten çok az süt tüketiliyor. Ne yazık ki tüketilen bu sütlerin yüzde 40’lık bölümü ise açık sütten oluşuyor.

Sağlığa uygun olmadığı halde halen Türkiye’de satışına devam edilen açık sütler birçok hastalığa neden oluyor.

Hakarayan; Sağlıklı ve organik yaşam olgusunda artış meydana gelmesi ile beraber halkımızda açık sütün sağlıklı ve doğal olduğu inancı oluştuğunu ancak bu durumun toplum sağlığı açısından bir risk oluşturabileceğini belirtti.

Açık sütlerde 1 mililitrede 100 binden fazla bakteri bulunuyor!
Topluma doğal, organik ve sağlıklı süt olarak tanıtılan,açıkta satılan işlenmemiş sütlerin alınmasının tavsiye edilmediğini belirten Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan, yapılan araştırmalara göre açık sütlerde 1 mililitrede 100 binden fazla bakteri tespit edildiğini bildiriyor. Ayrıca açık sütlerde bulunan bu zararlı bakterilerin tifo, dizanteri gibi bulaşıcı hastalıklara neden olabileceğini belirtti.


Açık süt kaynatıldığında B1, B2, B12 vitaminleri ve folik asit kayboluyor!
Açıkta satılan çiğ sütün kaynatılmadan tüketilmesinin tavsiye edilmediğini belirten Hakarayan; kaynatıldığında ise sütte mevcut bulunan B1, B2, B12 vitaminleri ve folik asit olmak üzere pek çok vitamin kayıpları meydana geldiğini ; ancak paketli süt tüketildiğinde sütün içerisindeki besin değerlerinden azami olarak faydalanılabilineceğini belirtti.

BENZER

Açık sütler hastalık saçıyor
4/ 5
Oleh