Boza anne adayları için çok faydalı

Bozanın hamile bir kadın açısından ne kadar faydalı bir içecek olduğunu biliyor muydunuz?

Birçok besin öğesini içinde barındıran; A, B, C ve E vitaminleri bakımından da çok zengin olan boza hamileler için çok faydalıdır. Gelin hep birlikte bozanın mucizevi faydalarına göz atalım;

1. Bozanın içinde bulunan laktik asit bakterileri bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Hamileler ekşi değil tatlı boza içerlerse gaz yapmaz. Tatlı bozanın anlamı yeni mayalanmış boza anlamına gelir. Bozacıda içerken ya da marketten boza alırken mutlaka tarihine dikkat edin. Ve en yeni olanını tercih edin. Aldığınız bozayı 1 hafta içinde tüketebilirsiniz fakat 2 - 3 gün içinde ekşitmeden tüketirseniz miğdeniz hiç rahatsız etmez.

2. Boza çok besleyici bir içecektir. Bir büyük bardak boza yaklaşık 200 gr. Kalori içerir. Çok fazla kilo almamak için haftada 2 ya da 3 bardak boza içmek yeterli olacaktır.

3. Tarçınsız boza olmaz... Gaz söktürücü, vücut direncini arttırıcı, gribi önleyici, kan şekeri dengeleyici ve iştah açıcı özelliklerini de gözönünde bulundurursak bol bol tarçın eklemeyi de unutmayın. Ayrıca bozaya koyacağınız bir avuç sarı leblebi de miğdeniz suyunu çeker ve hiç gaz yapmaz.

4. Doğumdan evvel düzenli olarak boza içerseniz sütünüzün artmasını sağlar.

5. Doğumdan sonra da kalorisini de gözönünde bulundurarak belli miktarlarda bebeğinize süt yapması için içmenizde fayda var.

Boza neden süt yapar?
İçeriğindeki karbonhidrat, protein ve B vitamini nedeniyle süt yapımına yardımcı olmaktadır. Afiyet olsun, bol bol bebeğinize süt olsun...

BENZER

Boza anne adayları için çok faydalı
4/ 5
Oleh