Ceviz sakinleştiriyor

Ceviz, vücudu yaşlılıktan koruduğu gibi sinirleri de yatıştırmaya yardımcı oluyor.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz, Karadeniz bölgesinde bol miktarda yetişen cevizin çok faydalı olduğunu söyledi.

Cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önleyerek yüksek kolesterolü düşürdüğünü, kadınlarınhamilelik döneminde mide bulantısına iyi geldiğini, damar tıkanıklığı ve şeker hastalığının tedavisinde de kullanıldığını belirten Prof.Dr. Karadeniz, yapılan bilimsel araştırmalarda cevizin her geçen gün yeni faydalarının keşfedildiğini kaydetti.

Aile içi şiddeti önlüyor
Bünyesinde içerdiği omega 3 yağ asitleriyle cevizin vücuda çok faydalı geldiğini, sokak kavgaları ve aile içi şiddeti önlemede de büyük rol oynayacağına dikkat çekti.

Prof.Dr. Karadeniz, cevizin bünyesinde bulundurduğu omega-3 yağ asitlerinin mutlaka dışarıdan alınması gerektiği, alınmaması durumunda kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok fizyolojik rahatsızlıklara yol açacağını ifade ederek "Omega 3 yağ asitleri aynı zamanda beynin iletisini destekliyor, vücudu yaşlılıktan, insanları asabiyetten koruyor, insanların sinirli hallerini yatıştırıyor. Günümüzde sıkça rastladığımız tahammülsüzlük, sokak kavgaları, aile içi şiddet omega 3 yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Şiddeti azaltmak için de ceviz yenmesini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

BENZER

Ceviz sakinleştiriyor
4/ 5
Oleh