Çocukluktaki romatizmalar sakatlık sebebi olabilir

Erken tanı çok önemli.

ESOGÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kaşifoğlu: "Çocukluk çağındaki romatizmalara erken tanı konulmaz ve etkili tedavi edilmezse, henüz büyüme sürecini tamamlamamış çocuklarda kalıcı sakatlık gelişimine yol açabilir"

Eskişehir Osmangazi  Üniversitesi (ESOGÜ) Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve TürkiyeRomatoloji  Derneği Üyesi Doç. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, "Çocukluk çağındaki romatizmalara erken  tanı konulmaz ve etkili tedavi edilmezse, henüz büyüme sürecini tamamlamamış  çocuklarda kalıcı sakatlık gelişimine yol açabilir" dedi.

Her yaşta görülebilir
Kaşifoğlu,  romatizmal hastalıkların  yetişkin ve yaşlı hastalığı olarak bilinmesine rağmen çocuklarda da  görülebildiğini söyledi. Hastalığın tipik başlangıcının, el parmak eklemleri ve el bileğinde  şişlik, ağrı ve tutukluk şeklinde olduğuna dikkati çeken Kaşifoğlu, "Ancak bir  gruphastada diz ve ayak bileği eklemlerinde şişlik daha belirgin olabilir.  Özellikle ufak çocuklar şikayetlerini tam olarak belirtemeyebilirler ancak genel  bir huzursuzluk hali, ateş ve sorunlueklem hareket ettirmeye çalışıldığında  yakınmalarının artması, aileler için yol gösterici olabilir" diye konuştu.

Çocuk romatizmalarında erken tanı konulmasının önemini vurgulayan  Kaşifoğlu, şunları kaydetti:  "Çocukluk çağındaki romatizmalara erken tanı konulmaz ve etkili tedavi  edilmezse, henüz büyüme sürecini tamamlamamış çocuklarda kalıcı sakatlık  gelişimine yol açabilir. Bu romatizmalar henüz büyüme aşamasında olan eklemlere  zarar verdiği takdirde, çocuklar büyüme geriliği ile karşılaşabilirler. Bu  nedenle erken tanı konulması çok önemlidir."

Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı
Çocukluk çağındaki romatizmalar içerisinde "ailevi Akdeniz ateşi" adı  verilen hastalığın dünya üzerinde en fazla Türkiye'de görüldüğünü dile getiren  Kaşifoğlu, şunları kaydetti:  "Ülkemizde yaklaşık 200 bin civarında ailevi Akdeniz ateşi hastası  olduğu düşünülmektedir. Bu hastalarınyüzde 80'i çocukluk çağında bulgu verir  ancak sıklıkla tanı konulması, erişkin yaşlara kalır. Çocuklarda tekrarlayıcı  karın ağrısı, ateş, eklem şişliği, göğüste batma, ayak bileğinde şişlik ve  kızarıklık ile karakterize ataklar olur. Hastalık tanısı konulduğunda çok iyi  tedavi edilebilir. Ancak tanıda gecikilen hastaların bir kısmında iltihabın  böbrekleri bozması neticesi ile böbrek yetmezliği gelişebilir. Bu nedenle  ebeveynlerin tekrarlayıcı ateş, karın ağrısı ve eklem yakınmaları olan çocukları,  romatoloji uzmanlarına getirmesi önemlidir."

Kaşifoğlu, hastalığın adını Akdeniz bölgesinden almış olmasına rağmen  en fazla Eskişehir, Sivas,Tokat, Erzurum, Bayburt, Samsun gibi İç Anadolu, Doğu  Anadolu ve Karadeniz bölgesinin iç kesimlerindeki illerde görüldüğüne işaret  etti. Hastalığın genetik olduğuna değinen Kaşifoğlu, ailenin diğer bireylerinde  de benzer klinik yakınmalara, böbrek yetmezliği yaşanmaması açısından dikkat  edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BENZER

Çocukluktaki romatizmalar sakatlık sebebi olabilir
4/ 5
Oleh