Dengeli ve sağlıklı beslenme

Genel İlkeler halinde sağlıklı beslenme:

Sağlıklı beslenme deyince aklımıza gelecek olan ilk şey tabiiki vücudumuz için gerekli olan besin maddelerinin en sağlıklı şekilde alınması gerekir. Her vücudun ihtiyacı farklıdır. Önemli olan bu ihtiyacın belirlenmesi ve ona göre beslenmektir.

Varlığımızı sürdürmek, sağlıklı yaşamak için temel besin maddelerini en dengeli şekilde kullanmalıyız. Özellikle insan gereksinmelerini gruplaştıracak olursak

1. Proteinler ( Bitkisel-Hayvansal)
2. Yağlar (Bitkisel, Zeytinyağ)
3. Karbonhidratlar(Birleşik Karbonhidratlar)
4. Mineraller (Sebze-Meyva)
5. Vitaminler (Sebze- Meyva)
6. Su

PROTEİNLER:

Proteinli gıdalar et, süt yoğurt,tavuk, balık, bakliyat, nohut, soya fasulyesi,kuru fasulye v.b. proteinli gıdalar hem protein hem karbonhidrat hemde bol miktarda lif içerirler.

KARBONHİDRATLAR:

Bulgur, prinç, makarna, un, buğday, kepekli un tercih edilirse hem bol lif alınır hemde B vitaminini diyette yüksek tutarız. Aynı şekilde kabuklu prinç de bu gruba girer.

YAĞLAR:

Bitkisel ve hayvansal kaynaklıdır. Tercihen sağlık açısından bitkisel ağırlıklı olmalıdır. (Zeytin yağı, Soya yağı, Fındık yağı gibi)

VİTAMİNLER:

Suda eriyen ve yağda eriyen olmak üzere iki tiptedir. Vitaminlerin en iyi kaynakları sebzeler ve meyvelerdir. Günlük beslenmemizde mutlaka bulunmalıdır.
A Vitamini  Hava
B Vitamini  Kivi v.b.

MİNERALLER:

Vücut organları için gereklidir. Vücut çalışmasında önemli işlevleri vardır. Vücut dokularının yapıtaşlarıdır. Ca – Mg – Zn – Na – K gibi kalsiyum, magnezyum, çinko, sodyum, potasyum gibi minareller vücut için gerekli minerallerdir.

SU:

Vücudun % 70′ i sudur. Besinlerin sindirimi, emilimi ve vücuttan atılana kadar suyun önemi büyüktür. İnsan su gereksinmesini su, besinler ve içeceklerden olmak üzere 3 kaynaktan sağlar.

Şeker ve şekerli besinler bu gruptadır. Besinler, bal, pekmez, şeker v.b. vücudun direkt enerji kaynağıdır.

BENZER

Dengeli ve sağlıklı beslenme
4/ 5
Oleh