Dil temizliği nasıl yapılır?

Ender Saraç: Sağlık üzerine yazılarıma bu gün değişik ama, koruyucu hekimlik açısından çok önemli bir konuyla devam edeceğim. 

Dil temizliği bildiğimiz gibi sindirim sistemimizin ilk başlangıç noktası ağız ve dildir. Dil doğu tıbbında çok önemli bir organ olarak kabul edilir. Hem teşhiste hem de bazı tedavilerde dile çok önem verilir. Aslında batı tıbbında dilin bazı çatlakları renk ve yüzey değişikliklerine önem verilir. Vücudu tümüyle bir bütün kabul ettiğimiz gibi özellikle sindirim sisteminde bir bütün kabul etmeliyiz. İyi çalışmayan ve iyi sindirmeyen bir sistemde aslında dil çok önemli ipuçları vermektedir. Dildeki yarık ve çatlaklar, üstteki ince mukoza dokusunun yer yer kaybolması, kızarıklıklar, acı veya buruk tad hissi, şişme, ağrı gibi bulguların hepsinin tek tek önemi vardır. Ama özellikle dilin üstünde toplanan, sabahları uyanınca daha belirgin olan kirli beyaz pas tabakasının çok önemi vardır ve sasın arttığı durumlar, sindirim sisteminin rahat olmadığını ve vücutta toksin birikmeye başladığını gösteren önemli bir işarettir.

Özellikle geç ve ağır yenen akşam yemeklerinden sonra ertesi sabah dilin üstünde daha fazla bir kir ve pas tabakası görülür. Bu kesinlikle yutulmaması gereken bir maddedir.  Ayurveda bu zararlı atık maddeye toksin anlamına gelen “Ama” der.

Çoğumuz sabah dişlerini fırçalar ama dil temizlemenin önemini bilmez ve temizlenmediği takdirde dildeki bu atık zararlı maddeler kahvaltıyla beraber tekrar geri sindirim sistemine döner. Oysa gece boyunca sindirim sistemi bu atık maddeleri bir kısmını bağırsaklara, bir kısmını da diş fırçaladıktan sonra mutlaka “U” veya “at nalı” şeklindeki özel aparatlarla dili temizlemek gerekir.

Dil Nasıl Temizlenir: “U” şeklindeki özel fırçalarla veya metal aparatlarla önce dil ortadan, arkadan öne doğru daha sonra her iki yandan arkadan öne doğru orta bir kuvvetle kazınır ve çıkan pas çeşmede yıkanır. Aynı işlem bir kez daha tekrarlanır ve ağız kuvvetlice bol suyla çalkalanır. Sabahları kahvaltıdan önce günde bir kez yapılmalıdır. Çok pas olanlar, akşam yatmadan önceden de bir kez daha yapabilirler. Ayrıca 3-4 damla susam yağını temizlenmiş dile sürmek de yararlıdır. Uygulayın, sindirim sisteminin tüm gece temizlediği atık maddelerden temizlenin birkaç gün sonra ağzınızın ve dilinizin ne kadar rahatladığını göreceksiniz. En güzel ağız tadınızın ağız tadınızın olduğu bir hafta sonu dileğiyle.

BENZER

Dil temizliği nasıl yapılır?
4/ 5
Oleh