Gebelik diyabeti düşük riskini artırıyor

Son yıllarda görülme sıklığı artan hamilelik diyabeti, anne için olduğu kadar bebek için de tehlike yaratıyor.

Diyabetin zararlı etkilerinden korunmak için düzenli takip ve yaşam tarzı değişiklikleri büyük önem taşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Asena Ayar, gebeliğin insülin direncini arttırdığını söyledi.

Daha önce kan şekeri hiç yüksek saptanmamış kadınların hamilelik esnasında kan şeker seviyelerinin yüksek bulunması halinin gestasyonel diyabet, yani gebelik diyabeti olduğunu belirten Dr. Ayar, "Son araştırmalara göre gebeliklerin %15-20 kadarı gebelik diyabetinden etkilenmektedir. Tam olarak sebepleri bilinmemekle beraber gebeliğin insülin direncini artıran bir dönem olduğu bilinmektedir" dedi.

YÜKSEK KAN ŞEKERİ RİSK OLUŞTURUYOR
İnsülin, pankreas hücrelerinden salgılanan, gıdalarla alınan şekerin parçalanmasını sağlayan hayati bir hormon. Gebelik sırasında bebeğin büyümesine destek olan hormonlar salgılayan plasenta, aynı zamanda maternal insülinin bir kısmını bloke ederek annenin bu hormona olan ihtiyacını artırıyor. Bu durumda bir nevi insülin direnci oluştuğunu vurgulayan Dr. Ayar, gebelik diyabetinden korunmak için alınabilecek önlemler hakkında şunları aktardı: "Tip 1,Tip 2 ve gebelik diyabeti hamileleri tehdit eden diyabetik durumlardır. Tip 1 diyabet genellikle çocuk yaşta ortaya çıkar ve vücudun şekeri harcamak için gerekli insülin hormonu üretememesinden kaynaklanmaktadır. Bu tip diyabeti olan anne adayları, genellikle gebelik öncesi hastalıklarının farkındadırlar. Tedavi için insülin kullanılmaktadır.

40'LI YAŞLARDAN SONRA TİP 2 DİYABETE DİKKAT
Tip 2 diyabet çoğunlukla 40'lı yaşlarda ve kilolu kişilerde ortaya çıkmaktadır. Tedavide tablet formunda ilaçlar kullanılmakla beraber bazen gebelikte insülin enjeksiyonlarıgerekebilmektedir. Gebelik öncesinde ya da gebelik sırasında tanı konulmuş olabilmektedir. Gestasyonel diyabet sadece gebelikte ortaya çıkan bir diyabet şeklidir. Gebelikte ihtiyaç duyulan ekstra insülinin üretilememesi esas problemdir. Genelde gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkar ve gebelik sonlandıktan sonra geçer. Ancak gebeliğinde diyabet ortaya çıkan bir anne adayının sonraki gebeliğinde de diyabet geliştirmesi riski iki kat artmıştır.

Gebelikten önce diyabeti olan kadınların;
• Göz ve böbrek problemleri,
• İri bebek dünyaya getirme,
• İri bebek nedeniyle müdahaleli doğum ya da sezaryen doğum yapma,
• Düşük yapma,
• Bebeklerde normal gelişememe, özellikle sinir ve kardiyovasküler sistem anormallikleri,
• Ölü doğum ya da erken ölüm,
• Doğum sonrası sağlık problemleri, hayatının daha sonraki evrelerinde diyabet ve obezite sorunları yaşama gibi riskleri vardır.

Gebelikte ortaya çıkan diyabette ise;
• İri bebek riski buna bağlı olarak doğumun zor olması ya da sezaryenle olması,
• Bebekte kalp ve solunum problemlerinin görülmesi,
• Bebeğin büyüme sürecinde obezite veya diyabet hastası olma riski artmaktadır.

DİYABETİK ANNE ADAYLARININ ŞEKER TAKİBİ ÖNEMLİ
Vücut kitle indeksi yüksek, önceki gebeliğinde diyabet geçirmiş, ailesinde diyabet hikayesi olan, önceki gebeliğinde iri bebek doğurmuş anne adaylarının gestasyonel diyabet geliştirme riski yüksektir. Diyabet riski yüksek anne adaylarının gebelik öncesi bir endokrin uzmanı ile görüşerek tetkik edilmesi önemlidir. Vücut kitle indeksi yüksek olan anne adaylarında kilo kaybı teşvik edilmeli, diyet düzenlemesi yapılmalıdır. Gebelik sırasında her gebe 24-26 hafta arası, riski yüksek olanlar ise daha erken dönemde 50 gr ve 100gr glukoz yükleme testleri ile taranmaktadır. Diyabet tanısı konulan gebelerde hastalık sıkı şeker takibi ve diyet ile kontrol edilmekte bazı durumlarda insülin tedavisi gerekli olmaktadır."

BENZER

Gebelik diyabeti düşük riskini artırıyor
4/ 5
Oleh