Gribe iyi gelen çözümler

Bu durumla başa çıkmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenler.

Tavuk suyuna çorba
Soğuk algınlığı veya grip, çocukluktan itibaren ne zaman hastalansanız, evde büyüklerin tavuk suyuna çorba hazırlamaları sadece bir tesadüf değil. Bu çorba mucize yaratıyor.

Tavuk çorbasının araştırmalar sonucunda da etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Kişinin enerji seviyesini yükseltirken, sıcak buharı sinüslerin tıkanıklığını açmaya destek verir. Antioksidan bakımından da sebzeler mükemmel besin kaynaklarıdır.

Muz
Gribin yan etkilerine karşı yatıştırıcı etkisi olan muz, ishal nöbetlerinde elektroitleri dengeler.

Muz, bulantıya karşı midenizi yatıştırır ve sakin kalmanızı sağlar. Mide sıkıntılarını yumuşatır ve midede mukus üretimini teşvik eder.

Sarımsak
Sarımsak, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını teşvik etmeye yardımcıdır. Doğal bir antibiyotik ve dekonjenstan olan allicin içerir.

Ancak sarımsağı çiğ olarak tüketmeniz gerekir. Pişirme işlemi sırasında, yüksek sıcaklıklarda özelliklerini kaybeder. Salataya doğrayın veya piştikten sonra yemeğe son anda çiğ olarak ezerek ekleyin.

Çay
Anti-enflamatuar olarak hareketeden, antioksidan etkisi gösteren çay, daha iyi nefes almanıza destek olur. Virüsler, vücut sıcaklığının altında yayılırlar. Sıcak çay, bu yayılmayı önler.

Bunun dışında sıcak bir fincan çay, buharıyla burun tıkanıklığını rahatlatmaya yardımcı olur. Siyah, yeşil veya beyaz çay içerken fincanı burun altında tutun. Buharından da faydalanın.

Masaj
Uyumadan önce hardal yağı ile ayak tabanlarına masaj yapın.

Tuzlu su
Tuzlu suyla günde 2 kere gargara yapın.

Vitamin
C vitamini dozunu arttırın. Griple mücadelede C vitamini önemlidir.

Griple baş etmek
Yeterli uyku uyumak, her iki saatte bir yemek, sıvı tüketmek griple baş etmek için en önemli yöntemlerdir.

Hijyen
Gribi atlatmak için evde ve bedeninizde hijyenin önemini unutmayın. Kendinizi koruyarak evi sık sık havalandırın ve ellerinizi sık yıkayın. Ayrıca sıcak bir banyo da bedeninize iyi gelecektir.

Yapmamanız gerekenler
Grip sırasında işlenmiş gıdalardan, fast-food ürünlerden uzak durun. İşlenmiş ve rafine gıdalar, bağışıklık sisteminin işleyişinde etki eder ve hastalıkla mücadele gücünü düşürür.

Şekerli içecekler

Portakal suyu içmek C vitamini açısından yararlıdır ancak evde sıkılan sebze ve meyve sularını tercih etmelisiniz.

İçine ekstradan şeker atılmış içecekler, beyaz kan hücrelerinin yeteneğini azaltır.

Süt ürünleri

Süt ürünlerini gripken çok fazla tüketmemeye çalışın. Normal şartlarda yararlı olan süt ürünleri, grip sırasında bazı kişilerde farklı etki edebiliyor.

Alkol

Alkol bağışıklık sisteminizi zayıflatır, ayrıca vücudunuzda dehidrasyona neden olur. Her iki faktör de hastalığınızın daha kötüye gitmesine neden olur.

BENZER

Gribe iyi gelen çözümler
4/ 5
Oleh