Grip hastalarıyla aranıza mesafe koyun

Sağlıklı insanların gribe yakalananlardan uzak durması gerekiyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, çok sayıda insanın grip olduğuna dikkat çekti ve grip hastalarından uzak durmak gerektiğini belirtti.

H3N2 virüsüyle ilgili olarak Karabay, "Bu sene karşılaştığımız grip türünün önceki senelerden karşılaştığımızdan farkı yok. Şu anda abartılmış bir durum var. İnsanlarımız gereksiz korku içinde. Bu seneki grip de önceki yıllarla aynı düzeyde. Tek farkı, etkilerinin biraz daha uzun sürmesi" diye konuştu.

Elleri temiz şekilde yıkayın
Karabay, gribe yakalananların birkaç gün istirahat etmesinin yeterli olacağını, gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak gerektiğini vurgulayarak, "Hala grip olmayanlar için en önemli korunma yolu, insanlarla aramıza mesafe koymaktır. Gribe yakalanmış insanlarla, samimi olmaktan kaçınalım. Grip salgının olduğu bu dönemde, insanlarla aramıza mesafe koymamız çok önemli çünkü grip bir salgın ve daha çok insandan insana geçiyor. Bu şekilde gripten kurtulabiliriz. Gripli bireylerle temas ettikten en fazla 15 dakika sonra elleri temiz şekilde yıkarsak hiç sorun kalmaz" dedi.

BENZER

Grip hastalarıyla aranıza mesafe koyun
4/ 5
Oleh