Hamile kadınlar süt tüketmeli

Süt bebeğin iskelet sisteminin gelişimi açısından oldukça önemli.

Kalsiyum, bebeğin, gebeliğin 8. Haftasından itibaren oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için gerekli bir mineraldir. Bu vesile ile Süt ve süt ürünleri içerisinde bulunan bol miktarda kalsiyumdan dolayı gebelikte süt ve süt ürünlerinin tüketimi, bebeğin iskelet sisteminin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan anne ve bebek sağlığı için kalsiyum alımının önemini şu şekilde açıklıyor: “Gebelikte, normalde vucudun  ihtiyacı olan kalsiyum  miktarın yaklaşık  iki katı kadar kalsiyum alınmalıdır. Çünkü bebeğin iskelet sisteminin gelişmesi için gerekli olan kalsiyum ;anne beslenmesinde yeterince alınmadığı takdirde  annenin hamileliği süresince diş ve kemiklerinde bulunan kalsiyum depolarından sağlanmaktadır.”

Süt ve süt ürünleri yeterli miktarda alınmamasından dolayı kalsiyum eksikliğine bağlı olarak ; annenin dişlerinde çürüme ve bacaklarında eğrilme, ileriki yıllarda kemik erimesi (osteoporoz) oluşmasına zemin hazırlayabilir.  İşte bu nedenlerden dolayı hamilelik döneminde süt, peynir ve yoğurt tüketmek önem kazanmaktadır.

Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?
Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan’ın verdiği bilgiye göre, hamile  bir bayanın  günde 1000 miligram (1 gram) kalsiyum alması, eğer anne adayı 18 yaşın  altında ise günlük 1300 mg kalsiyum  alması tavsiye edilmektedir.

BENZER

Hamile kadınlar süt tüketmeli
4/ 5
Oleh