Hamilelere portakal suyu uyarısı

Prof. Dr. Ziya Mocan, gebelikte portakal suyu içilmemesi gerektiğini açıkladı.

Hamilelik döneminde beslenmenin büyük önem taşıdığını söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, kalsiyum zengini süt, yoğurt ve peynirin yanı sıra yenilecek meyve ve sebzelere de dikkat edilmesini istedi. Prof. Dr. Mocan, anne adaylarına hem kendi hem de bebeklerinin sağlığını koruyacak şu önerilerde bulundu:''Portakal suyundaki fruktoz direk bebeğe geçebilir bu da bebeğin kilolu doğmasına sebep olabilir, şeker hastalığına yol açabilir. Portakal yerine günde 1 porsiyon elma, armut (1adet) gibi diğer meyvelerden yenmeli.''

ARA ÖĞÜNDE CEVİZ-BADEM
Günde 2 litre su içilmeli. Haftada 3 kez balık tüketilmeli. Eğer balık tüketimi olmuyorsa Omega3 alınmalı. Derin su balıklarını tercih etmemek gerekir. Ayrıca kabuklu deniz ürünleri kesinlikle yenmemeli. Hamileler aç kalmamalı muhakkak ara öğün yemelidir. Ara öğünde 1 avuç cevizbadem yenebilir. Günde 1 yumurta tüketilmesi önerilir. B12 vitamin desteği demirden zengin gıdalar tüketilmelidir. Folik asit doğum defektlerini önleme açısından son derece önemlidir. Doğum öncesi reçeteniz folik asit için günlük tavsiye edilen dozu içeriyor olsa da B vitamini zengini tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta yenilmeli.

YASAKLI YİYECEKLER
Konserve, koruyucu madde içeren her türlü gıda, asitli içecekler, hazır meyve suları, kabuklu deniz ürünleri, şarküteri ürünleri (salam, sucuk sosis) cips, aşırı tuzlu gıdalar fast-food ürünleri, kolalı içecekler.
Adaçayı, biberiye çayı, kuzu karaciğeri haftada 1 gün alınabilir.
İthal kırmızı etler, salamura balık, ketçap, mayonez asla yenmemelidir.
Demir, bakır ve çinko alımı önem taşır.
Diyetinizin antioksidanlar bakımından zengin olmasına dikkat edin.
Doğum kontrol hapı kullanan kadınların folik asit rezervleri düşük olabilir. Hamile kalmadan önce tamamlayıcı almak konusunda doktora danışılmalı.

BENZER

Hamilelere portakal suyu uyarısı
4/ 5
Oleh