Hamilelikte yapmanız gereken 9 şey

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk anda yapmanız gereken şeylerle ilgili bir liste.

Sevdiklerinize bu mutlu haberi verdiniz, eşinizle kutlama yaptınız ve şimdi hamilelik sürecinin nasıl geçeceğini mi düşünmeye başladınız?

İşte 9 ay boyunca size yardımcı olabilecek önemli şeylerin listesi...

1-Öncelikle beklenen doğum tarihinizi hesaplayın. Tahmini doğum tarihi son adetin başladığı tarihe 7 eklenip 3 ay geriye giderek pratik bir şekilde hesaplanabilir. Unutmamak gerekir ki bebeklerin sadece % 5’i tahmini doğum tarihinde doğar.

İlerde size önemli günleri hatırlatabilecek kişisel bir takvim hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizin kalp atışlarını ilk kez duyduğunuz günü, cinsiyetini öğrendiğiniz günü ve diğer önemli günleri not edebilirsiniz.

2-Hamilelik süresince sizi muayene edecek doktorunuza karar vermeniz gerekir. Doktorunuzu seçerken sizi anlayabilecek ve hamilelik boyunca sizin kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir doktor olmasına özen göstermenizde fayda vardır. Genellikle doktorlar ilk muayeneyi bebek 8 haftalık olduktan sonra gerçekleştirmektedir.

3-iki kişilik yaşarken bedeninize dikkat etmeye başlamalısınız. Yeterli miktarda folik asit aldığınızdan ve tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde yediğinizden emin olmalısınız.

Hamilelik boyunca doktorunuza danışarak spor yapabilir, hareketli bir yaşam sayesinde daha rahat bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz. Uykunuza dikkat etmeli, sık sık dinlenmeye özen göstermelisiniz.

4-Hamileliğin bazı belirtileri hakkında bilgi sahibi olup hazırlıklı olmanızda fayda vardır. Bu belirtilerin her hamile kadında görüleceği anlamına gelmez, ancak yine de bilgi sahibi olmanızda bir sakınca yoktur. Hamilelik boyunca hafif baş dönmesi, mide bulantısı, mide yanması, göğsünüzde yanma hissi hissetmeniz normaldir. Bu belirtilerin aşırı olması durumunda doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

5-Bedeninizdeki değişikliklere hazırlıklı olun. Hamilelik her kadını farklı şekilde etkilemektedir, bununla birlikte fiziksel olarak trimesterlarda yaşanabilecek değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Gerçekleşen değişikliklere karşı hazırlıklı olursanız kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

6-Bebeğinizin hafta hafta gelişimini takip edebilirsiniz. Her hafta yaşadığı evreleri takip etmek hem sizi bebeğinize yakınlaştıracak hem de bu mucizeye yakından tanık olmanıza yardımcı olacaktır.

7- Bebeğinizin gelişimini takip edebileceğiniz ücretsiz bilgilendirme mailleri alabileceğiniz sitelere üye olabilirsiniz.

8-Hamile kadınların üye olduğu internet forumlarına üye olabilirsiniz. Sizin aynı aylarda hamilelik sürecini yaşayan diğer hamilelerle deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

9-Merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabileceğiniz hamilelik kitapları alabilirsiniz. Hamile kadınlar için bu kitaplar çok aydınlatıcı ve merak ettikleri soruların yanıtlarını bulabildikleri faydalı kaynaklardır.

BENZER

Hamilelikte yapmanız gereken 9 şey
4/ 5
Oleh