İstenmeyen hamileliği önlemenin yolları

Hamile kalmak istemiyorsanız, pek çok seçeneğiniz var. İşte deneyebileceğiniz 7 yol...

1. B planı
İstenmeyen hamilelik için B planı acil durum koruyucular en iyi seçeneklerden biridir. Ertesi gün hapı, yumurta ve spermin döllenmesini engeller. Ancak korunmasız seksten sonra üç gün içinde alınması gerekir. Ne kadar erken alırsanız o kadar iyi.

2. Ella hapı
Diğer ertesi gün haplarına benzese de, bu ilacın farkı beş gün içinde alınabiliyor olmasıdır. Ancak mide bulantısı, yorgunluk, baş dönmesi ve baş ağrısı yapabilir. Diğer ertesi gün haplarının aksine bu hap reçete ile satılmaktadır.

3. Rahim içi bakır spiral
İstenmeyen gebeliği önlemenin bir yolu da, doktor tarafından rahim içine yerleştirilen bakır aparattır. Bir kere yerleştirildikten sonra on yıl boyunca kullanılabilir. Spermleri uzak tutarak serviks mukus tabakasını da arttırır. Ancak bu daha maliyetli bir yöntemdir.

4. Hamilelik testi
Korunmasız birliktelik sonrası herhangi bir kuşkunuz olmasa da, regl döneminizde gecikme olduysa derhal bir hamilelik testi almalısınız. Eğer sonuç pozitifse derhal doktorunuza danışın.

5. Next cohice hapı
Bu hap, korunmasız birliktelik sonrası 3 gün içinde alınmalıdır. Ancak on yedi yaşından küçükseniz bu hap için reçeteye ihtiyacınız olacak.

6. Doğum kontrol hapı
Eğer korunmak için doğum kontrol hapı kullanmıyorsanız, korunmasız birliktelik sonrası bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Gerekli dozu öğrenmek için en kısa zamanda bir doktora danışın.

7. My Way hapı
Bu da diğer haplar gibi kullanılan bir haptır ancak reçetesiz de satın alınabilir. Üç gün içinde alındığında son derece etkilidir. Ertesi gün hapları ne kadar erken kullanılırsa o kadar erken işe yarar. Ancak baş dönmesi, mide bulantısı veya baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir.

BENZER

İstenmeyen hamileliği önlemenin yolları
4/ 5
Oleh