Kilo almak isteyenler için öneriler

Kilo alamamaktan şikayetçi olanların sayısı sayısı azımsanmayacak kadar çok.

İhtiyacı olandan fazla yemek yemek; çikolata, hamur işleri ve fast food gibi yüksek kalorili ve karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi kilo almak için en kolay ve eğlenceli yöntem olarak kabul edilir. Memorial Ataşehir Hastanesi'nden Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk ise esas amacın canınızın her istediğini yiyerek değil sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo almak olduğunu söylüyor ve sağlıklı kilo kontrolü ile ilgili bilgiler veriyor.

Zayıflık nedir, sebepleri nelerdir?
Diyetle günlük alınan toplam enerjinin harcanan enerjiden daha az olması veya alınan besinlerin vücut tarafından kullanılmaması durumunda zayıf olma hali ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında, zayıf olma nedenleri arasında sindirim sistemi bozuklukları, metabolizmayı hızlı çalıştıran hipertiroid gibi hormonal hastalıklar, bağırsak parazitleri ve emilim bozuklukları da olabilir. Bazen de sorun psikolojik kaynaklıdır. Kilo alma korkusu ve buna bağlı iştah kesilmesi ve yeme bozukluğuna neden olur. Fazla fiziksel aktivite, düzensiz yemek yemek ve uzun açlıklar da kilo alamama problemine neden olabilir.

Her zayıf olan sağlıksız mıdır?
Hayır. Zayıf olmak her zaman sağlıksız olmak anlamına gelmez. Zayıflığın bir problem olup olmadığı kişiye ve bunun derecesine göre değişir. Tanı koymadan önce o kişiyi görmek, vücut analiz cihazı sonuçlarını değerlendirerek yaş faktörünü de göz önünde bulundurmak gerekir. Yeme bozukluğunun var olup olmadığı iyi analiz edilmelidir. Eğer anoreksiya, bulimia, tıkanırcasına yemek yemek gibi bir durum varsa, bu konuda mutlaka psikiyatrist desteği almak gerekir.

Zayıflık hani problemlere yol açar?
Zayıflık, çocuklukta büyüme ve gelişme sorunlarına, emziren kadınlarda süt veriminin yetersiz kalmasına, vücudun dış etkenlere karşı savunma mekanizmasının azalmasına, konsantrasyon eksikliğine, hatta yaşam süresinin kısalmasına bile neden olabilir.

Ayda kaç kilo alınması önerilir?
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Kilo almak kilo vermekten çok daha zordur. Bu bir süreçtir ve sabır ister. Kilo almak isteyenlerin sadece kilo almak istemesi yetmez, buna inanmaları da gerekir. Gerekli tahliller yaptırılıp altta yatan geçerli bir hastalık yoksa, diyetisyen kontrolünde ayda ortalama 2 kilo olacak şekilde hedef koyulabilir. Kilo alırken vücuttaki yağ dokusu ve yağsız doku ( kas dokusu, vücut suyu ve kemik dokusunu ) artar. Amaç, yağ dokusundan çok kas dokusunu artırmak olmalıdır.

İşte kilo almak isteyenler için öneriler
*Günün en önemli öğünü olan kahvaltıdır. Kahvaltıyı kesinlikle atlamayın ve günün erken saatlerde yapmaya özen gösterin.
*Kilo almak istiyorsanız kesinlikle öğün atlamayın. Ancak düzenli ve kaliteli beslenerek kilo alabilirsiniz.
*Kas dokunuzur artması için protein ve karbonhidrat tüketmeye özen gösterin. Her öğünde mutlaka karbonhidrat, yağ ve protein içeren yiyecekler yemeniz gerektiğini unutmayın.
*Ara öğünlerde kalori değeri ve protein değeri yüksek gıdalar yemelisiniz. Fndık, badem, ceviz, tost, süt, kek, taze ve kuru meyveler, ayran gibi yiyecekler kilo almanıza yardımcı olacak ara öğünler için idealdir.
*Yemekle beraber bir şeyler içmek çabuk doymanıza ve iştahınızın çabuk kesilmesine neden olur. Yemek yerken su bile içmemenizi öneriyorum. Eğer su içecekseniz yemekten yaklaşık 45 dakika sonra içmeye özen gösterin.
*Aklınızda bulunsun, baharatlar, bazı soslar ve salçalı yemekler iştah açar.
*Bazı öğünlerde salata yerine taneli meyve kompostoları tüketebilirsiniz.
*Tatlıları iştahınızı kesmeyecek kadar, makul miktarlarda tüketin. Çok fazla tatlı yemek iştahınızın kapanmasına neden olur.
*Çok yoğun egzersiz yapmayın. Yemekten yaklaşık bir saat önce yapılan 30 dakikalık hafif tempolu bir yürüyüş ise iştahınızı açar.
*Yemeklerin besin değerini artırmaya özen gösterin. Mesela makarnanın üstüne kıyma ve peynir koyun. Kek yaparken içine ceviz, fındık ya da kuru üzüm ekleyin. Çorba pişirirken içine kıyma, buğday, pirinç, patates ya da şehriye katın.

BENZER

Kilo almak isteyenler için öneriler
4/ 5
Oleh