Makarna nasıl yapılır?

Makarna pişirme teknikleri ve yararlanılan soslardan çeşitlidir. Biz burada en genel haliyle sade makarna nasıl yapılır, gerekli malzemeler nelerdir, nasıl pişiririz gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Makarna yapmak için istediğiniz bir çeşit makarna, bir yemek kaşığı tereyağı ya da margarin, 1-2 litre su ve tuz bulunsun. Öncelikle tencereye hazırda bulundurduğumuz suyu komple döküyoruz. Ocağın altını açıyor ve tenceredeki su fokur fokur kaynayana dek bekliyoruz. Kaynıyorken tuz ilave edip karıştırıyoruz. Bu aşamada ateşi hafif kısıyoruz. Sonra makarnayı ilave ediyor ve ateşi tekrar arttırıp kaynamasını bekliyoruz. (Genel olarak 1 litre suya 100 gram makarna ve 10 gram tuz ilave edilir).Tencerenin kapağını kapatmadan, ocak ısısını düşürmeden ara sıra (ortalama 3 dakikada bir) karıştırıyoruz. Karıştırmanız için tahta kaşık kullanmanızı öneririz. Ortalama pişme süresi 10-15 dakikadır. Tabi bu süre değişebilir, kaynamayı ocak başında takip ediniz. Pişmeye yakın tane tane kaşıkla tadına bakabilirsiniz. Makarnanın piştiğine emin olduktan sonra ocağı kapatıp tencereyi komple süzgece döküyoruz ve süzüp ılık suyla yıkıyoruz.

Daha sonra tencerenin içine tereyağı veya margarin koyuyor ve ısıtıyoruz. Daha sonra süzdüğümüz ve yıkadığımız makarnayı tencereye ilave ediyor ve karıştırıyoruz. Sonra biraz tuz ekliyor ve karıştırıyoruz tuzun dağılımı için. Pişirme süresi kadar beklemenize gerek yoktur. Bu işlem yağ ve tuz emilimini sağlamak içindir. Makarnanız artık hazırdır. Bu en temel haliyle sade makarnanın pişirilme işlemidir. Farklı şekillerde de yapılabilir. Salçayla sosla karıştırılabilir damak tadınıza ve kişisel zevkinize göre..

Mükemmel makarna nasıl yapılır?
Bu kısımda ise bir takipçimizden gelen ''mükemmel makarna nasıl yapılır'' bu gönderiyi paylaşacağız...

Her zaman büyük bir tencere kullanın. 225 gr. makarnaya 2,25 lt. su kullanın. Suya bir yemek kaşığı tuz ekleyin. Makarnayı eklemeden önce suyun yeterince kaynadığından emin olun. Makarna tanelerinin birbirinden ayrılması için sadece 1 kez karıştırın. Eğer spaghetti gibi uzun bir makarna pişiriyorsanız, tamamının suyun içerisine girmesini sağlayacak şekilde dibe doğru batırın. Mutfak saatinizi kurun. Makarnanın ideal pişirme süresi 10-12 dakikadır. Ancak bu süre makarnanın şekline ve kalitesine göre değişir. En geçerli yol, tadına bakmaktır. Bu nedenle pişirme sırasında 8., 9. ve 10. dakikada makarnanın tadına bakın. Bu. özellikle yeni marka bir makarnayı denerken gerekmektedir. Soslu bir makarna yapacaksanız, kaynama süresini 1 dakika kısaltıp onu pişirme süresine ekleyebilirsiniz Lavabonun içinde süzgeciniz hazır olsun. Süzgecin etrafından sıcak su akıtmaya başlayın ki, süzgeç sıcak makarnaya hazır olacak derecede ısınsın. Süzgecin nemli kalması makarnanın kurumasını engelleyecektir.

Son sözümüz afiyet oslun :)

BENZER

Makarna nasıl yapılır?
4/ 5
Oleh