Menopoz nedir?

Menopozdan korkmayın. İşte sizler için hazırlanan yazı; menapoz nedir, ne değildir?

Öncellikle menopozun ne olduğunu, kadınların ne zaman menopoz dönemine girdiklerini anlatmak gerek. Herhangi bir kadın adet görmedi diye menopoz döneminde olduğunu söyleyemeyiz.

Menopoz nedir?
Kadınların belli bir yaştan sonra âdet kanaması görmemesi ya da adetten tamamen kesilmesi anlamına geliyor. Yavaş yavaş adet aralarının uzaması belki de menopoz göstergelerinden en önemlisidir. Bu yüzden, tam anlamıyla 1 yıl adet göremeyen kadına ancak menopozdasın diyebiliriz.

Dünyada kadınların menopoza girme yaşı ortalama 50-52 iken, bu durum ülkemizde birkaç yıl daha erken olur hatta artık bu yaşlar 46’lara kadar düştü. Erken menopoz ise 40 yaşından önce girilen menopozdur. Yani 40 yaş ve altındaki kadının artık adet görememesidir. Yumurtalıklar iki görev için kodlanmıştır. İlki ve önemlisi östrojen üretmek, ikincisi yumurta üretmek.

Menopoz dediğimiz durum aslında östrojen hormonunun yani kadınlık hormonunun bitmesiyle ortaya çıkar. Yumurta üretimi östrojenden yaklaşık 3-4 yıl önce biter. Yani erken menopoz 40 yaş ve öncesi olurken, bu kişilerde yumurta üretimi bu tarihten 3-4 yıl önce ciddi bir şekilde azalır, hatta tamamen durur. Bu yüzden adet gecikmeleri olmaya başlayan ya da düzensizlikleri başlayan kadınlar mutlaka bir uzmana başvurmalılar. Daha da önemlisi menopoza girmiş ve 1 yıl adet görmemiş kadınlar da bu dönemde gebe kalabileceği için kendisinin korunması gerekiyor.

Menopozun en büyük nedeni aslında bilinmeyenlerdir, bu oran yaklaşık % 60’ını kapsar. Sonuçta yumurtalar erken bitmiştir. Geri kalan sebeplerden en önemlisi genetik etkendir. Annesi, kardeşi ya da teyzesi yani birinci dereceden akrabalarında erken menopoz olan kadın da erken menopoza girebilir.

Kadın ne zaman menopozda olduğunu anlar?
Kadınlar önce adet dönemlerinin artık düzensiz olduğunu fark eder. Önce başta iki adet arası uzar. Başlangıçta 28-30 günde görülen adet, yavaş yavaş yumurta sayısının azalmasıyla 30-35 günlere uzar. Hekim muayene için ultrason yaptığında yumurta sayısının azaldığı bulunur. Bu bulgulara göre kadındaki en önemli şikayetler sıcak basması, terleme, sıkıntı, sinirlilik, uyku düzeninde değişiklik, iştahta değişiklik gibi. Yine önemli bir durum olan kemiklerde erimeler, bağışıklık sistemindeki sorunlar gibi uzun vadede gelişen gizli sorunlar da menopozun belirtileri arasındadır.

Kadınlık hormonu olan östrojenin azalmasına bağlı olarak genital organda zayıflama, buna bağlı idrar kaçırma vajina derisinde incelme buna bağlı ilişki sırasında yanma ve ağrı olabilir.

Kadınlar erken yaşta menopoza girdiklerini öğrendiklerinde kadınlığını kaybetmiş gibi düşünebilir. Fakat böyle olmadığını, bunu kabul etmek gerektiğini, özellikle vurgulamak isterim. Hayat devam ediyor. Evet, çeşitli şikâyetler ortaya çıkacaktır, fakat günlük aktivitenizi ya da sosyal hayatını asla değiştirmeyin, menopoza yenilmeyin. Eğer kendinizi bu konuda rahatsız hissederseniz de mutlaka psikolojik destek alın.

BENZER

Menopoz nedir?
4/ 5
Oleh