Sağlıklı beslenme

Güçlü hafıza ve sağlıklı bir ömür için..

AKILLI BESLENME
Sağlıklı beslenmenin ön koşulu faydalı besinleri akıllıca tüketmekten geçiyor. Yaşınız kaç olursa olsun, iyi beslenmenin beyni aktif tutarak hafızayı koruduğunu unutmayın.

Günlük hayatın stresi, her gün hafızamızın karşı karşıya kaldığı bilgi yığını ve iş hayatında yoğun olarak kullandığımız teknolojik aletlerden gelen radyoaktif etkiler metabolizmanın en önemli organı olan beyni çok yorar. Aktif bir yaşam sağlıklı yaşamın temel prensibidir. Aktif yaşamda besinlerin katkısı hayli büyük. Yağlar bu besinler arasında önemli bir yere sahip.

Beyin, faaliyetlerinde yüksek kalori kullanır
Beyinin vücuda alınan kalorilerin yüzde 20’sini, yani diğer organların kullandığından daha fazlasını enerjiye çevirdiğini biliyor muydunuz? Bu yüzden enerjinizin düzenli olarak karşılanması dikkat azalmalarını azaltmaya en büyük yardımcıdır. Bu durumda enerjiye dönüşecek ve enerji verecek yiyecekleri tercih etmek önceliğiniz olmalı. Glisemik indeksi düşük olan yiyecekler enerji ihtiyacınız için önemli besin gruplarıdır. Enerji veren glisemik indeksi düşük yiyecekleri düzenli olarak ve bol bol tüketmelisiniz.

Vitaminlerin önemi
Beynin ihtiyacı olan bir diğer beslenme desteği ise vitaminlerdir. C ve E vitaminlerinin koruyucu etkilerinin yanında B vitamininin de diğer vitaminler gibi beynin beslenmesine yardımcı olduğu biliniyor. B vitamininin eksikliği durumunda kandaki homosistein adlı bir bileşik artar ve bu artış Alzheimer ve bunamaya yol açabilir. Vitaminleri besinlerden doğal yolla almak için bolca tam tahıl, fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Yapılan çalışmalar D vitamininin de dikkat süresini arttırdığını gösteriyor. Bu yüzden yağlı balık ve yumurta gibi D vitamini bakımından zengin yiyecekleri tükettiğiniz besinlere dahil edin.

Sudan gelen sağlık
Beyin hücrelerimiz besinlerin ve suyun dengeli bir şekilde tüketilmesi ile en iyi şekilde çalışır. Hafif derecede dehidrasyon bile dikkat sürenizi etkiler. Su miktarının azaltması durumunda hafızada kısa ve uzun dönem bellek kapasitesi olumsuz etkilenebilir. Böyle bir riski almamak için bol bol su tüketin.

Yağlı Balık
Somon, sardalye, alabalık ve uskumru.
Faydaları: Hafıza için önemli olan omega-3 yağı içerir. Aynı zamanda D vitamini de içerirler.
Ne kadar tüketmeli: Her hafta bir ya da iki porsiyon (her porsiyon 140 gr olmalı).

Sert kabuklu yemişler ve tohumlar
Keten tohumu, haşhaş, kabak çekirdeği, ayçekirdeği, ceviz.
Faydaları: Protein, doymamış yağ ve beynimizin daha iyi çalışmasına yardımcı olan B ve E vitaminleri içerir.
Ne kadar tüketmeli: Günlük bir avuç kadar.

Yumurta
Faydaları: Vücudun hafızayla alakalı olan kimyasalı asetilkolin üretmek için kullanılır. Aynı zamanda kolin adlı madde ihtiyacını karşılar. Yumurta sarıları iyi bir D vitamini kaynağıdır.
Ne kadar tüketmeli: Günde en fazla 2 yumurta yenebilir.

Meyve ve sebzeler
Biber, domates, kayısı, kivi.
Faydaları: C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere koruyucu vitaminlerin kaynağıdırlar.
Ne kadar tüketmeli: Günde 3-4 tane tüketilebilir. Taze, dondurulmuş, kurutulmuş veya suları tüketilebilir.

Koyu renkli meyveler
Faydaları: Beyin koruyucu olarak bilinen Antosiyanin adlı bileşik bakımından zengindir.
Ne kadar tüketmeli: Her gün bir avuç dolusu.

D vitamini bakımından zengin yiyecekler
Bazı kahvaltı gevrekleri, yumurta sarısı ve yağlı balık.
Faydaları: D vitamini kaynağı.
Ne kadar yemeli: Günde en az bir defa. Hamile kadınların, emziren annelerin ve 65 yaş üstü olanların bu vitaminin takviyesini de almaları tavsiye edilir.

Tam tahıllılar
Kahvaltılık gevrek, ekmek, pirinç ve makarnanın tam tahıllı olanları.
Faydaları: B vitamini kaynağı, folik asit ve B6 içerirler.
Ne kadar tüketmeli: Günlük bir dilim ekmek, iki yemek kaşığı esmer pirinç ve üç yemek kaşığı kepekli makarna içeren Üç porsiyon tüketilmeli.

Su
Sulandırılmış içecekler ve bitki çayları.
Faydaları: Beynimizin yeterince su içermesi için önemlidir.
Ne kadar tüketilmeli: Günde en az 6-8 bardak.

BENZER

Sağlıklı beslenme
4/ 5
Oleh