Şeker Hastalığı

Sevgili okurlar hepinize merhaba. Bugün sizlere çok önemli ve gittikçe artan sıklıkta görülen bir hastalıktan ŞEKER HASTALIĞI'NDAN ve bu hastalığın tedavisine doğal yollardan yardımcı olmaktan bahsedeceğim.

Maalesef son yıllarda şeker hastalığı çok ciddi bir sağlık tehditi oluşturuyor ve sadece ilaç tedavisi tek başına yeterli olmayabiliyor. Yanında doğru yaşam biçimi,egzersiz,doğal destekler,stres yönetiminide katmak uzun vadede çok daha iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olabiliyor. Açlık kan şekerinin hangi düzeyde olması gerektiği sık sık değişebiliyor ama yeni görüşler kan şekerinin 105 –110 sınırını pek  geçmemesinin çok daha iyi olduğu yönünde.Eskiden sadece açlık kan şekerine bakılırken artık çok daha gelişmiş laboratur tahlillerine başvuruyoruz. Örneğin mutlaka bakılması gereken Hemoglobin A1C bize sadece anlık değil son 3 aydaki ortalama kan şekeri düzeyini verebiliyor, açlık insülin pankreas-insülin ilişkisini gösterebiliyor, HOMA insülin direnci mutlaka istediğimiz tahliller arasında çünkü hücresel düzeyde şekeri kullanmak için insülinin ne kadar etkili olduğunu veya insüline karşı artık direnç mi gelişmeye başladığını gösterebiliyor. Tabi ki kan şeker düzeyini etkileyebilen tiroid hastalıkları, kortizon ve eklemler için kullanılan glukozamin kondroidin hapları başta olmak üzere bazı ilaçların kullanımı,genetik bazı özellikler,stres ve daha pek çok başka neden de kan şekerini etkileyebiliyor. Eğer erken dönemde başlayan bir şeker hastalığı varsa veya genetik olarak çocukluk yaşlarında başlayan bir şeker hastalığı söz konusuysa veya ileri yaşta ama bir türlü ağızdan ilaçlarla kontrol altına alınamayan bir şeker hastalığı varsa o zaman hekim kontrolünde insülin tedavisine başlamak gerekebilir. Genelde çoğu durumda tip-2 diabet dediğimiz ileri yaşlarda başlayan şeker hastalığında ise ağıdan ilaç tedavisiyle kan şekeri kontrol altına alınabilir. Ben burada mutlaka hekim kontrolünde yapılması gereken ilaçlı tedaviden bahsetmeyeceğim ama bilinçli uygulandığında çok olumlu etkileri olan doğal önerilerden söz edeceğim,çok sayıda hastamda çok iyi sonuçlar aldık.

İNSÜLİN KULLANMAYAN ŞEKER HASTALARI İÇİN ÖNERİLER :

1-Öncelikle kilo kontrolu çok ama çok önemli. Siz en iyi doktorada gitseniz en iyi ilaçları da kullansanız eğer kilonuz aşırı ise zamanla kullandığınız ilaçlarda daha az etkili olmaya başlarlar hatta kilo almaya devam ederseniz bu ilaçların dozunun artması bile hatta 2. 3. Ilaçların eklenmesi de gerekebilir. Mutlaka ama mutlaka ideal kiloya düşün.

2-Egzersiz çok önemli: Sadece şekerli gıdaları, yağlıları, tatlıları almamak önemli değil belki de daha önemlisi onları YAKMAK. Siz kimyasal ilaçlara güvenip kalori harcamazsanız yanlış yaparsınız  karbonhidratları az almak kadar yakmak da önemli.

Nasıl egzersiz yapacaksınız?  Asla ağır egzersizler yapmayın çünkü çok ağır egzersizler kan şekerini düşürüp istenmeyen sonuçlara yol açabilir en doğrusu her gün düzenli ve ağır olamayan egzersizler yapmak. Ben hastalarıma en başta yürüyüşü sonra yüzmeyi, yogayı, pilatesi, tarlada-bahçede çalışmayı,kısacası kaslarını kullanmalarını öneriyorum. Eğer kaslarınızı erimesine müsaade etmezseniz ve kas kitlenizi artırırsanız istirahat halinde de beden daha çok kalori tüketir,düzenli egzersiz ve hafif basit direnç egzersizleri örneğin ağırlık çalışmaları kas kütlesini korumak için çok iyidir.

3-Büyük mucize TARÇIN:  Eskiden tarçının kan şekerini düşürücü etkisi tam olarak fark edilememişti ama artık biliniyor.Düzenli olarak günde 3 kez yarım tatlı kaşığı tarçın tüketen kişilerde kan şekerinde belirgin düşmeler gerçekleşiyor üstelik şeker hastalarında sık görülen bir sorun olan ayak ve sindirim sistemi mantarları da daha az görülüyor. İsteyen kabuk tarçını suda çay gibi demleyip de kullanabilir,sonuçta tarçın mutlaka tüketmenizde yarar var ama bir konuda dikkat tarçın kan şekerini düşürdüğünden dolayı düşük kan şekeri olan hipoglisemi hastaları için uygun değildir. Bir de tarçını ana yemeklerle beraber tüketin ara öğünlerde çok tüketilirse kan şekerini düşürebilir.

4- Kekik suyu:  Genelde aktarlarda veya eczanelerde bulunan kekik suyu kekiğin kaynatılmasıyla elde edilen bir sıvı sanılır ama bu yanlıştır çünkü kekik suyu özel damıtılma yöntemiyle kekikten elde edilen bir üründür ve kan şekerini ciddi düzeyde düşürücü bir etkiye sahiptir. Sabah ve akşam 1-2 çorba kaşığı kadar kekik suyu biraz suyla karıştırılıp içilebilir.Saf haliyle içmeye kalkmayın çünkü tadı çok acıdır.Sadece yüksek tansiyonu olanlar dikkatli olmalılar tansiyonu 1 puan kadar yükseltebilir.

5-Mahlep: Kan şekerini en güzel düşüren baharatlardan biridir.Pek çok kurabiye,kandil simidi,hamur işlerinde kullanılan mahlep aslında çok iyi bir şeker dengeleyicidir. Üstelik de neredeyse yan etkisi yok denecek kadar azdır.

6-Kuşburnu: Şekersiz marmelatı, çayı,ezmesi hepsi de yararlı.Bol bol tüketebilirsiniz ama çayı sıvı ihtiyacını da karşıladığından daha tercih edilebilir.

7- Acı Badem: Ciddi bir şekilde kan şekerini düşürür ama hala pek çok satıcı acı badem diye normal bademi satabiliyor. Acı badem, kurabiyesinin de yapıldığı oldukça buruk tatta bir bademdir. Günde 1-2 adet tüketilebilir ama fazlası ve uzun süreli kullanımı sakıncalı olabilir.

8-Yahudi Baklası veya diğer adı Acı Bakla: Bu bakla çeşidi de yine buruktur ve şekerin doğal yolla düşürülmesinde şaşırtıcı derecede olumlu sonuç verir ama aşırı miktarda ve çok uzun süreli kullanılmaması daha doğru olur.

9- KROM destekleri: Krom da doğal bir mineraldir.Pankreasın insülin salgılamasını % 20-30 oranında olumlu etkiler ve ciddi bir yan etkisi yoktur.Mayadan doğal yolla edilenleri kaliteli çeşitlerindendir. Günde 1 veya 2 adet haplarından alınırsa kan şekerinin ayarlanmasında yardımcı olur. Eczanelerde bulunur.

10- SU SU SU VE YİNE SU: Su aslında en iyi şeker düşürücüdür ve hele yaz aylarında en az 3-4 litre şekersiz sıvı alınmalıdır. Ne kadar bol su içilirse o kadar defa az idrar yolları hastalığı görülür ve kan şekeri daha iyi dengelenir.

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRMEYE YARDIMCI ÇAY TARİFİ:

1 büyük bardak su, 1 tatlı kaşığı kuşburnu, 1 tutam kekik, 4-5 adet parmak ucu kadar parçalanmış kabuk tarçın. Kekik hariç tüm malzemeyi 2-3 dakika hafifçe kaynatın ateşi kapatınca kekikleri ekleyin 4-5 dakika demlensin ve süzüp şekersiz olarak için. Bu çayı günde 3-4 fincan içebilirsiniz.

ŞEKER HASTALARI HANGİ MEYVELERİ YİYEBİLİR?

Aslında diğer hamur işleri, pilav, makarna,ekmek,tatlıları çok azalttıkları gün abartmadan tüm meyvelerden yiyebilirler ama genelde onlara en uygun meyveler vişne,diri çok olgunlaşmamış kiraz, erik, yeşil elma, kivi, sert buruk armut, ayva, hamımsı Trabzon hurması, karadut, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, çekirdekli buruk mor üzüm, nar, çilek, hamımsı nektarin –kayısı-şeftali, papaya dır. Muz, tatlı çekirdeksiz üzüm, portakal, mandalin, tatlı olmuş meyveler, kavun, karpuz çok dikkatli tüketilmesi gereken meyvelerdir. Diğer meyvelerden kontrollü miktarda tüketilebilir.

ALKALİ SU VE MADEN SUYU şeker hastalarında mutlaka tüketilmeli çünkü şeker hastalığında kan ph.sı daha asidiktir bu nedenle alkali ağırlıklı beslenme ve bol su eğer ciddi bir ödem ve tansiyon sorunu yoksada maden suyu oldukça iyidir.

ŞEKER HASTALARI HANGİ VİTAMİNLERİ VE DESTEKLERİ ALMALI?

Krom, B-kompleks ve özelliklede ekstradan B-12 vitamini, Co-enzim Q-10, Omega-3, Gözler için Bilberry desteği, arı poleni ve sütü, ileri yaşda kalsiyum ve D-vitamini hekiminize danışarak alabileceğiniz desteklerden bazılarıdır. Ozon tedavisi de şeker hastalarının daha genç ve diri kalması,enfeksiyon risklerinin azalması açısından çok yararlıdır. Eğer gerek olursa kan şekerini en kötü etkileyen faktörlerden olan stres ve depresyona karşı da doktor kontründe doğal antidepresanlar kullanılabilir.

BENZER

Şeker Hastalığı
4/ 5
Oleh