Güneş cildinizi yıpratmasın

Evet, bronz bir ten çok güzel. Peki ya güneş ışınlarının cildimize verdiği zarar? 

Bu yaz bronzlaşalım, güzelleşelim… Ama bazı püf noktalarıyla zararı minimum indirelim. Yoksa cildimizde ve dolayısıyla bedenimize, dönüşü kolay olmayan ciddi hasarlar verebiliriz.
Ultraviyole ışınları cildimizin erken yaşlanmasına yol açan en büyük etken. Güzelleşeyim derken, ileriki yaşlarımızın güzelliğinden ve sağlığımızdan çalmayalım. Güneş koruyucular ve nemlendiriciler bu konudaki en büyük yardımcımız tabii.

Zararlı güneş ışınlarından korunmakla başlayalım. Güneş koruyucu kremlerin en az 30 faktörlü olanlarını tercih etmemiz çok önemli. Güneşe çıkmadan 15-20 dk. önce uygulamalı ve her 2-3 saatte bir yenilemeliyiz. Tabii ki her deniz ve havuz sonrası da… Aynı zamanda, güneşin en zararlı zamanı olan öğlen saatlerinde, güneşle direkt temastan kaçınmalıyız.
Peki ya güneş sonrası? Güneş sonrası cildimize mineral içeriği yüksek tonikler, su bazlı nemlendiriciler, nem maskeleri uygulamamız cildimizin kaybettiği suyu geri kazanmasına yardımcı olacak.

Cildi düzenli temizlemek ve peeling yapmak da her zaman olduğu gibi yaz aylarında çok önemli. Su tüketimini arttırmayı da atlamamamız gerekiyor.

Unutmayalım ki güneş, cildin erken yaşlanmasını hızlandırırken leke oluşumunu, hatta deri kanseri riskini arttırır. Eminim ki kimse kendine bu zararları vermek istemez. Cildiniz sizin en değerliniz.

BENZER

Güneş cildinizi yıpratmasın
4/ 5
Oleh