4 adımda yaratıcılığınızı geliştirin

Yaratıcı düşünmek her alanda ve hayatınızın her anında size yardımcı olabilir. Peki, yaratıcılığınızı geliştirmek için izlemeniz gereken adımlar neler?

Yaratıcı düşünme; yeni düşünce ya da ürünler yaratmaya yönelmiş düşüncedir. Yaratıcılık, yenilikler ortaya koyma ve olanları gerçekleştirebilme özellikleri taşıyan bir süreçtir.

Zeka ve yaratıcılık arasında bir ilişki vardır, ama ikisi aynı şey değildir. Çünkü yaratıcı kişiler sorunlarını çözerken yalnız zekalarından değil sezgi, yaratıcı hayal gücü gibi özelliklerden de yararlanırlar.

Peki, yaratıcılık nasıl geliştirilir?

İşte yaratıcılığı geliştirmek için 4 adım:

1- Düşüncelerinizi bir noktada yoğunlaştırın. Bir fikri alıp onunla birlikte yaşarsanız gördüklerinizle büyülenirsiniz. Hangi yöne gideceğinizi iyi belirleyin ve her seferinde tek bir fikri içeri alın.

2- Derinlemesine düşünmek aceleye gelmez. Unutmayın! En iyi sonuçlar için projenizi bilinç altınıza tam anlamı ile yerleştirmeniz gerekir.

3- Fikirler geldiğinde yakalamaya hazır olun. Sezgiler kısa ömürlü, gelip geçici düşüncelerdir. Bu düşünceler kelebek gibi gelir ve çabucak uzaklaşıp giderler. İçinden gelen sesi dinlemeyi öğrenen yaratıcı insan, not defterini ve kalemini yanından ayırmaz. Fikirler genellikle uyanmak üzereyken ya da gece boyunca geldiği için kağıt kaleminiz yatağınızın başucunda olsun.

4- Şimdi fikirlerinizi kullanmaya hazırsınız. Bundan önceki basamaklarla işiniz bittikten sonra artık eleyici olabilirsiniz. Şimdi bir çok fikir içinden hangilerini kullanmak istediğinize karar verme, kalanları eleme ya da gelecekte kullanmak üzere depolama zamanıdır. Bir saatlik yaratıcı düşünme, çok uzun süre kullanabileceğiniz fikirler üretebilir ve her fikir yenilerini doğurur. Gerçekten de sezgi, Sonsuz’la bağlantımızdır.

BENZER

4 adımda yaratıcılığınızı geliştirin
4/ 5
Oleh