Hıngal nedir?

Hıngal günümüzde Sivas, Kars, Çorum gibi şehirlerde yapılsa da aslında geçmişi 8000 yıl öncesine dayanan Kafkasların, bir mantı çeşididir. Farklı yörelerde Haluj, gabın, hambal, hingel, hangel, kruze adlarıyla da anılmaktadır. Kafkasların bir boyu olan Avarlar Hıngal’a ”Lezzetli aş/hamur parçaları” demektedir.

Terekemeler ise biçiminden dolayı Kuş Kuyruğu ismini vermişlerdir. Geçmiş zamanlarda Kafkasların yoksulluk nedeniyle ebegümeci, ısırganotu gibi dağlardan topladıkları çeşitli bitkilerle;  yetiştirdikleri binek hayvan olan atlarından güçten düşenlerin, yaşlı olanlarının etlerinden faydalanılarak hıngal için iç hazırladığı bilinmektedir.

Şeklinin büyük olması ve yeniliş biçimiyle mantıdan farklılık gösteren Hıngal geleneksel yeme biçimi olarak suda haşlamanın yanı sıra ayrı kaplarda olacak şekilde yoğurt ve sirkeli su ile servis edilir. Elma sirkesi tercih sebebidir. Hıngal hazırlanan soslara batırılarak yenir. Günümüzde görsel sunuma önem verenler yoğurtlu sosu üstüne ekleyip normal mantı görünümünde de servis ederler.

Hazırlanırken içerisindeki malzemenin dolgun olması ve pişirirken harcının dağılmaması için hamuru ne çok kalın, ne çok ince ”orta” kalınlıkta olacak şekilde açılır. İçerisine kıyma ve soğan koyulararak yapılan iç malzemesinin eklenmesiyle hamura şekil verilir. Ağza atılan Hıngal’ın sert gelmemesi için hamurun üzerine su deliği bırakılırak kaynayan suyun içerisine atılır.

Suda haşlamanın yanı sıra yağda, fırında ve buharda pişirilmesi de diğer altnernatif pişirme metotları arasındadır.

Ufak bir tüyo daha verelim; Hıngal’ın haşlama suyunu değerlendirmek için içerisine yoğurt ve sirkeli su eklenerek ”Hıngal Çorbası” elde edilir.

BENZER

Hıngal nedir?
4/ 5
Oleh